Folytatom a bugyivarrást, egyelőre csupa ingyenes szabásmintával. Ha van kedved kipróbálni, hogy kellő gyakorlatot szerezhess, mielőtt szó szerint belevágsz egy fizetős mintába, itt az alkalom! Most a legtöbb szavazatot kapott So Sew Easy csipkebugyi varrási folyamatát mutatom be. Végigveszem, mit javasol az alkotója, és hozzáteszem a saját tapasztalataimat és javaslataimat is.
A szabásminta linkjét az ingyenes szabásminta-gyűjteményben találod. Ha "megvetted" az ingyenes mintát, máris letöltheted a komplett dokumentumot, ami a varrásleírást is tartalmazza angolul. A bevezetője szerint kényelmes, és nem látszik át szűk ruha alatt sem - az előbbit aláírom, az utóbbi pedig mintafüggő.
A szabásminta XS -L méretekben készült, ami centire lefordítva kb. 80-110 cm csípőbőséget jelent. Hogy végül mekkora lesz a bugyi, az nagyban függ a csipke rugalmasságától is. Ha erős, nehezen nyúlik, szűkebb lesz, ha laza, jobban nyúlik, akkor nagyobbnak fogod érezni a bugyit. Érdemes a csipkét a csípővonalon magadra tekerni, és megmérni, hogy a neked kényelmes feszességgel mekkora mennyiség ér körbe, és a szabásmintán ellenőrizni ezt a méretet. A csípőn mért csipke felét illeszd a szabásminta felső széléhez, a megfelelő hosszúságú lesz a kb. jó szabásminta. Az én csipkémből az S-es méretű modellre XS méretben varrtam meg a bugyit.
4-6 hüvelyk széles csipkét javasol a leírás. Ez 10-16 cm. Hát, szerintem a 10 cm semmire sem elég, legfeljebb fellépőruhának... Az én csipkém kb. 20 cm széles, és hasonló bugyihoz 14-16 cm-nél keskenyebbet nem használnék, vagy ha igen, az már nem ez a bugyi. :) Szempont lehet a fenék mérete - minél nagyobb, annál inkább szélesebb csipkéből jutsz hasonló eredményre.
A bugyihoz szükség lesz - mérettől függően - 130-150 cm, mindkét élén cakkos rugalmas csipkére. A minta szimmetrikussága miatt érdemes inkább kicsivel többet venni. Minél kisebb a minta, annál kevésbé van ennek jelentősége, de egy nagy mintánál, mint amilyen az én csipkémen is van, érdemes megvenni a 2 métert. Kell még egy kisebb darab (kb. 10×15 cm) pamutjersey a lábköz-betéthez, műszálas cérnára. Az én továbbgondolt varrási módomhoz bármilyen vékony és enyhén rugalmas, hasonló színű anyagmaradékra is szükség van.
A mintához elegendő a leírás utolsó 3 oldalát kinyomtatni, összeragasztani, kivágni. Két részből áll: a bugyi maga (eleje és hátulja egyben) és a lépésbetét. A mintán a következő instrukciók olvashatók:
- A mintát (a nagyot) kétszer szabd ki - jobb és bal fele lesz.
- A minta alját illeszd a csipke cakkos széléhez - ez fontos, a lába közti rész adja ki a bugyi formáját, ennek teljesen ki kell jönnie a csipkéből. Ha keskenyebb a csipke, akkor a derékvonala kerülhet lejjebb, nálam a derékvonal még feljebb is került.
- A kis lépésbetétet egyszer szabd ki - a jersey anyagból.
Nem szól a leírás a varrásráhagyásról, ezért én hagytam rá 7 mm-t, amit az overlock "megesz", és utólag is úgy ítélem meg, hogy szükség volt rá. Elején és hátulján is 7-7 mm, jobb is bal oldalon, az már 4×7=28 mm, elég sok múlhat rajta, akár egy méret is!
Vágd ki a mintát egyszer:
Majd színt színére fordítva fektesd rá a többi csipkére úgy, hogy a lehető legpontosabban fedje a mintát. Az ilyen kétszélű csipkéknél ezt biztosan el lehet érni csúsztatással, forgatással. Az esetleges anyagmaradék árán megéri, hogy szép, szimmetrikus mintájú bugyit kapj!
Itt a két réteg csipke egymáson. A széleknél látszik, hogy (remélhetőleg) teljesen szimmetrikus lesz a bugyi.
Az alsó szélét felhajtva szépen látszik a szimmetria:
A lépésbetétet is vágd ki, a nyúlás irányát a minta nyíllal mutatja. A kész bugyin ez egybeesik majd a csipke nyúlásával.
A leírás overlockkal javasolja összevarrni a bugyi eleje és háta közepét. Ez helyettesíthető más rugalmas öltéssel is. Ekkor egyszerűen végigvarrod a színével egymásra fektetett két rész jobb- és baloldalát, majd a lába közét. Ugyanezeket a lépéseket mutatom én is, csak egy kicsit másképp, hogy az eredmény tartósabb, a kivitelezés szebb legyen. Nem utolsósorban: nem kell hozzá lock. (Ha nem lenne épp "kórházban" a lockom, akkor is ezzel a módszerrel varrnám meg a bugyit.)
Ehhez a módszerhez vágj vékony (itt 1 cm) széles csíkokat a nyúlás irányára merőlegesen egy vékony, legalább kissé rugalmas anyagból. Az ilyet áttetsző rugalmas bélésnek (angolul sheer lining) hívják, de bármi hasonló is megteszi, ami színben illik a csipkéhez.
Az eleje és háta varrásokat készítsd el először, egyenes öltéssel, a csipkét jól megnyújtva. Erre azért van szükség, mert az egyenes öltés nem rugalmas, elpattanna a varrás, ha nem nyújtanád meg varrás közben az anyagot.
Elképzelhető, hogy a te varrógéped is megeszi az ilyen vékony anyagokat az első öltéseknél. Ekkor - akár a felvágott csíkokból - tegyél egy darab anyagot a talp alá, és néhány öltésig rögzítsd ezt is a varrattal a csipkéhez.
Később a felesleget le tudod vágni, szinte semmi nem marad:
Ha eddig overlockkal csináltad, kész is vagy egy időre, görgess lejjebb a ♥ -ig. :) Ha nem, akkor hajtsd szét a ráhagyást, és cikcakkal vagy közbeöltéses cikcakkal varrd rá a széthajtott ráhagyásra a keskeny, rugalmas anyagcsíkot. Ügyelj arra, hogy a varrás középen fusson. Sem a csipkét, sem a csíkot nem kell nyújtani, a rugalmasságot a cikcakköltés garantálja.
Óvatosan vágd le a kilógó csipkeszéleket.
Színéről, fonákjáról csinos, lapos, tartós, erős varratot kapsz:
♥ A bugyi két oldala már egyben van, most varrd össze a lábak közti rövid részt overlockkal, vagy az előbb bemutatott módon.
A lábköz béléskét a közepétől kiindulva, először a varrott részekre rásimítva, majd végül a sarkokat illesztve gombostűzd a bugyi aljába.
Kis-közepes cikcakkal varrd be a bélést a bugyiba. Ne haladj nagyon közel a széléhez, mert begyűrheti, nyújthatja mindkét réteget a gép.
A bugyi ezzel kész. Varrhatsz az elejére masnit, virágot, fityegőt, amit csak szeretnél. :)
Itt jól látszik, milyen szép szimmetrikusra sikerült a mintázat. Ügyes vagy, Ági! :)
Belül pedig erős varratok vannak, nem fog két felvétel után szétmenni, kihúzódni az elasztánszál stb.
Nagyon gyorsan meg lehet varrni, így, ha tetszik ez a fazon, rövid idő alatt egész garnitúrád lehet!
Ha nem ehhez hasonló, két szélén cakkos rövidáru csipkéd van, hanem olyan méteráruként kapható csipke, ami 140-150 cm széles, és a szövött széle cakkos, akkor ahhoz illesztve is ki tudod szabni a bugyit, ekkor a derékrész vágott szél lesz. Ha itt ráhagysz 7-10 mm-t, pikós gumival elszegve is nagyon szép lesz az eredmény.
A Hyacinth bralette varrásával folytatjuk az ingyenes szabásminták kipróbálását!
A blogra kihelyezett szövegek, munkák és az azokat ábrázoló fotók saját munkáim, az azokkal kapcsolatos szerzői jogok engem illetnek. Idegen anyagok felhasználása esetén a forrást feltüntetem. A szövegek, fotók kimásolásához, felhasználásához nem járulok hozzá, azokat kizárólag otthoni felhasználásra készítettem.