A szivacs nélküli kosarú Maya melltartóhoz a C kosárrészeket szabtuk ki az előző részben. Összesen 12 alkatrészed van a kosárhoz: mindkét oldalra egy-egy felső kosárrész (C1), alsó-középső (C3) és alsó-oldalsó (C2) kosárrész - ez eddig 6, és mindezek kétféle anyagból: a külső (most rugalmas) "szép" anyagból és a rugalmatlan bélelőből.
Jó, ha a papír minta mindig előtted van, hogy véletlenül se keverhesd össze az egyes részeket, azok állását, egymáshoz való viszonyát.
Az egyes részeket tedd magad elé szépen kiterítve, ahogy majd a melltartóban elhelyezkednek. Így egyszerre látod az összes kosárrészt, és feltűnik, ha valamelyik nem jól áll. Az anyag színe nézzen feléd, és tedd be mindegyik rész alá a bélelőt is. A fenti képen a jobb kosár részeit látod, a külső anyag alá már betettem a bélelőt (kicsit kilátszik középen).
A két réteg anyaggal egyszerre fogunk dolgozni. Többféleképpen tudod megkönnyíteni, hogy ne csússzanak szét: férceléssel, ragasztóspray-vel, textilragasztó stifttel, de létezik vízre oldódó cérna is... vagy egyszerűen óvatosan gombostűzöl.
A kosár összeállítását az alsó kosárrészekkel kezdd. A szabáskor berajzolt jelölők elillantak, újra kell rajzolnom őket.
Az alsó kosárrészek jelöléseinél színt színére fordítva illeszd össze a két részt (négy réteget), és tűzd össze gombostűvel (a képen alulról a 3. gombostű). Ettől a ponttól mindkét irányba folytasd a gombostűzést a széléig. A gombostűk nem nyújtják meg az anyagot, ha merőlegesen szúrod őket az anyagba. Az anyagszélek minél pontosabban érintkezzenek.
A szabásminta 8 mm varrásráhagyást tartalmaz, ezért az anyagszéltől 8 mm-re kell összevarrni a részeket. A legtöbb varrógép tűlemezén van jelölés, ami segíti az egyenletes távtartást. Ha mégsem, egy alkoholos filccel vagy színes ragasztószalaggal is készíthetsz ideiglenes szamárvezetőt. Az én gépemen 7 mm és 10 mm jelölés van, bátran megcélzom szemre a 10-2=8 mm-t, megpróbálok a 10 mm-es jelölőtől 2 mm-rel beljebb varrni. (Türkizkék cérnával varrok, hogy jól látható legyen minden varrat.)
Szerencsém van, mert a 8 mm ráhagyás a talp alól épphogy kilóg, ehhez is igazodhatok. Te is találd meg azt, ami a legtöbbet segít. A varrás elejét (és végét) erősítsd meg 2-3 öltéssel, varrd össze a két részt. Nem baj, ha elsőre nem teljesen egyenletes, gyakorlással ez is javul, mint minden! :)
Ha kiteríted az így kapott alsó kosárrészt, hajtsd szét a ráhagyást. Óvatosan szét is vasalhatod, de ilyen domború holmit nehéz vasalni. Egy nagy stoppolófához hasonló fa gombócon szokták vasalni a melltartókosarak varrásait, egyszer nekem is lesz ilyenem...
A varrás mentén keskenyen tűzd le a kétfelé hajtott ráhagyást. Ha még nem vagy gyakorlott varró, tűzheted a fonákjáról is, így nem kell attól tartani, hogy a ráhagyás begyűrődik. A színéről sem nehéz kisimítani, és ha van ilyen talpad (itt írtam róla), akkor az egyenletes távolságra sem kell külön figyelmet fordítanod. Univerzális talppal is ugyanígy szép lesz a varrás.
Tűzd végig az egyik odalon…
...majd a másikon is.
Ennél nagyobb távolságra is tűzheted, ahogy tetszik kb. 1,5-3 mm teljesen megfelelő. Ha megfordítod a kosárrészt, láthatod, hogy kissé túlteng a ráhagyás.
Mindkét oldalon keskenyen vágd vissza a felesleget.
Ezzel kész az egyik alsó kosárrész, következhet a felső kosárrész rávarrása, pontosan ugyanígy, ahogy eddig csináltad. A jelölőt rajzold át, ha neked is eltűnt. :) Ezt pontosan az alsó kosárrészek találkozásához illeszd. Figyelj, nehogy fejjel lefelé legyen az alsó kosárrész!
Gombostűzd meg itt, majd végig a két széléig.
Varrd végig 8 mm távolságra a szélétől.
A ráhagyást széthajtva ugyanúgy tűzd le a varrás két oldalán, a felesleget vágd le.
A kosár felső szélének (nyakkivágásának) eldolgozására többféle módszer is van, most a legegyszerűbbet mutatom meg. A kosár két rétegét kis cikcakkal varrd össze. Válassz egy tetszőleges csipkét.
Gombostűzd, majd varrd kis cikcakkal a csipkét mindkét szélén a kosár széléhez arra figyelve, hogy a csipke cakkos szélének alacsonyabb pontjai is fedjék a kosár anyagát.
Kész a jobb oldali kosarad. Varrd meg a másik kosarat is!
A kosár összeállításának ez a legegyszerűbb módja, akárhány részes is legyen. A kosárhoz használható megfelelő anyagok nem foszlanak, külön tisztázni nem kell. Van két másik módszer a kosárrészek összeállítására, amiknél nem látszanak a varratok (ez pl. szövött anyagok használatakor előnyös is, nem csak szép):
- ha a bélelőből (vagy akár külső anyagból) szabott vékony csíkot varrunk a tűzés során a varrás fonákjára, vagy
- ha szendvicstechnikával minden lépésnél elrejtjük az egyik rész széleit a másik rész varrásába.
Ezeket is megmutatom a későbbiekben, más melltartók varrása során.
A következő alkalommal a szivacskosarat varrom meg.
A cikksorozatban bemutatott melltartóhoz
minden kelléket megtalálsz
a Facebook csoportban!
A cikksorozat további részei:
Néhány szó a Maya melltartóról
A szabásminta nyomtatása és kivágása
Az alsó- és felsőgumik felvarrása
A behúzópánt levarrása, merevítők
A blogra kihelyezett szövegek, munkák és az azokat ábrázoló fotók saját munkáim, az azokkal kapcsolatos szerzői jogok engem illetnek. Idegen anyagok felhasználása esetén a forrást feltüntetem. A szövegek, fotók kimásolásához, felhasználásához nem járulok hozzá, azokat kizárólag otthoni felhasználásra készítettem.
A Maya melltartó kapcsán rendelkezem a tervező jóváhagyásával a honlapján közzétett útmutatók, képek alapján a saját leírásaim közzétételét illetően. A Maya melltartóval kapcsolatos cikkeim emellett minden esetben a saját tapasztalataim leírása.